24092018Başlıklar:
KARDEŞLİĞİMİZ'İN 14. YILI KUTLU OLSUN!Fırat Reis İçin Gıyabi Cenaze NamazıFırat ÇakıroluUYGUR KARDEŞLERİMİZ TÜRKİYE'YE GELSİN!MERSİN ÜLKÜ OCAKLARI İL BAŞKANI SN. HÜSNÜ DOĞAN'DAN 300 UYGUR TÜRKÜ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA!

Hüseyin Nihal ATSIZ

Hüseyin Nihal Atsız’ın Hayatı

 

Hüseyin Nihal Atsız 12 Ocak 1915′te İstanbul Kadıköy’de doğdu. Atsız’ ın babası , Gümüşhane’nin Torul kazasının Midi köyünün Çiftçioğulları ailesinden Deniz Güverte Binbaşısı Mehmet Nail Bey , annesi Trabzon’un Kadıoğulları ailesinden Deniz Yarbayı Osman Fevzi Bey’in kızı Fatma Zehra Hanım’dır.

Mehmet Nail Bey’in , Fatma Zehra Hanım’dan üç çocuğu olmuştur. 12 Ocak 1905′de Hüseyin Nihal Atsız , 1 Mayıs 1910′da Ahmet Nejdet Sançar ve Aralık 1912′de Fatma Nezihe Çiftçioğlu olmuştur.

İlköğrenimini Kadıköy’deki çeşitli okullarda , orta öğrenimini Kadıköy ve İstanbul sultanilerinde yaptı..Buradan mezun olunca Askeri Tıbbıye’ye yazıldı.Tıbbiyeden sonra Kabataş Lisesi´nde üç ay kadar yardımcı öğretmenlik yaptı.

Atsız’ın ‘Türkçülük’ fikirleri Askeri Tıbbıye’ye girmesiyle başladı.Ziya Gökalp’in cenaze töreninin yapıldığı günün gecesi , Türkçülük fikrine karşı öğrencilerle kavga ettiği ve daha sonrasında ise aralarında bir takım problemler geçen Arap asıllı Bağdatlı Mesut Süreyya Efendi adlı bir teğmene selam vermediği gerekçesi ile 4 Mart 1925 tarihinde 3. sınıf talebesiyken Askeri Tıbbiye’den çıkarılmıştır.

1926 yılında İstanbul Darülfünunu´nun Edebiyat Fakültesinin Yüksek Muallim Mektebi´ne kaydoldu.

Hocası Fuat Köprülü , Atsız’ı , okulu bitince yanına asistan olarak alır. (1931)

15 Mayıs 1931´de ‘Atsız Mecmua’ yı çıkartmaya başlar. Fuad Köprülü , Zeki Velidi Togan gibi birçok ünlü isim de bu dergide yazarlar.

Atsız , önce Malatya Ortaokulu’nda Türkçe , daha sonra Edirne Lisesi’nde Edebiyat hocalığına tayin edildi. Edirne’de iken ‘Atsız Mecmua’nın devamı niteliğindeki ‘Orkun’ dergisini yayımladı (1933-1934).

Hüseyin Nihal Atsız’ın Orkun dergisinde yayımlanan ‘Açık Mektup’ adlı yazıları yurdun her köşesinden ilgi toplar.Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel , Hüseyin Nihal Atsız’ın yazılarından rahatsız olarak Atsız’ı Edebiyat Öğretmenliği görevinden aldırır ve Atsız’ın hakkında dava açılır.İstanbul’dan Ankara’ya yola çıkan Atsız’ı , binlerce genç Ankara’da karşılar.

Atsız , ’ Irkçılık-Turancılık ‘ davasından 1,5 yıl tutuklu kalır.23 Ekim 1945′te tahliye edilir.1950-1951′de 2 yıl süresince edebiyat öğretmenliği yaptı.Ankara’da verdiği bir konferans sonucu bu görevinden de alındı.1969′a kadar Süleymaniye Kütüphanesi’nde çalıştı.

Hüseyin Nihal Atsız , Türk gençliğini bilinçlendirecek ve millet sevgisini aşılayacak romanlarının yanı sıra tarihi ve edebi pek çok makaleyle geçmişimize ve geleceğimize ışık tutmuştur.

Türklük ve Türk Birliği için yaşayan Hüseyin Nihal Atsız , 11 Aralık 1975′te vefat etti.

Paylaş

Benzer İçerik

Yorum Gönder

Gönder

*

code