23112014Başlıklar:
KARDEŞLİĞE SAHİP ÇIK!TÜRKÇÜ CEPHE 10. YILIORTAK TÜRK BAYRAĞITürkçü KimdirTÜRK DİRENİŞİ

Hüseyin Nihal ATSIZ

Hüseyin Nihal Atsız’ın Hayatı

 

Hüseyin Nihal Atsız 12 Ocak 1915′te İstanbul Kadıköy’de doğdu. Atsız’ ın babası , Gümüşhane’nin Torul kazasının Midi köyünün Çiftçioğulları ailesinden Deniz Güverte Binbaşısı Mehmet Nail Bey , annesi Trabzon’un Kadıoğulları ailesinden Deniz Yarbayı Osman Fevzi Bey’in kızı Fatma Zehra Hanım’dır.

Mehmet Nail Bey’in , Fatma Zehra Hanım’dan üç çocuğu olmuştur. 12 Ocak 1905′de Hüseyin Nihal Atsız , 1 Mayıs 1910′da Ahmet Nejdet Sançar ve Aralık 1912′de Fatma Nezihe Çiftçioğlu olmuştur.

İlköğrenimini Kadıköy’deki çeşitli okullarda , orta öğrenimini Kadıköy ve İstanbul sultanilerinde yaptı..Buradan mezun olunca Askeri Tıbbıye’ye yazıldı.Tıbbiyeden sonra Kabataş Lisesi´nde üç ay kadar yardımcı öğretmenlik yaptı.

Atsız’ın ‘Türkçülük’ fikirleri Askeri Tıbbıye’ye girmesiyle başladı.Ziya Gökalp’in cenaze töreninin yapıldığı günün gecesi , Türkçülük fikrine karşı öğrencilerle kavga ettiği ve daha sonrasında ise aralarında bir takım problemler geçen Arap asıllı Bağdatlı Mesut Süreyya Efendi adlı bir teğmene selam vermediği gerekçesi ile 4 Mart 1925 tarihinde 3. sınıf talebesiyken Askeri Tıbbiye’den çıkarılmıştır.

1926 yılında İstanbul Darülfünunu´nun Edebiyat Fakültesinin Yüksek Muallim Mektebi´ne kaydoldu.

Hocası Fuat Köprülü , Atsız’ı , okulu bitince yanına asistan olarak alır. (1931)

15 Mayıs 1931´de ‘Atsız Mecmua’ yı çıkartmaya başlar. Fuad Köprülü , Zeki Velidi Togan gibi birçok ünlü isim de bu dergide yazarlar.

Atsız , önce Malatya Ortaokulu’nda Türkçe , daha sonra Edirne Lisesi’nde Edebiyat hocalığına tayin edildi. Edirne’de iken ‘Atsız Mecmua’nın devamı niteliğindeki ‘Orkun’ dergisini yayımladı (1933-1934).

Hüseyin Nihal Atsız’ın Orkun dergisinde yayımlanan ‘Açık Mektup’ adlı yazıları yurdun her köşesinden ilgi toplar.Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel , Hüseyin Nihal Atsız’ın yazılarından rahatsız olarak Atsız’ı Edebiyat Öğretmenliği görevinden aldırır ve Atsız’ın hakkında dava açılır.İstanbul’dan Ankara’ya yola çıkan Atsız’ı , binlerce genç Ankara’da karşılar.

Atsız , ’ Irkçılık-Turancılık ‘ davasından 1,5 yıl tutuklu kalır.23 Ekim 1945′te tahliye edilir.1950-1951′de 2 yıl süresince edebiyat öğretmenliği yaptı.Ankara’da verdiği bir konferans sonucu bu görevinden de alındı.1969′a kadar Süleymaniye Kütüphanesi’nde çalıştı.

Hüseyin Nihal Atsız , Türk gençliğini bilinçlendirecek ve millet sevgisini aşılayacak romanlarının yanı sıra tarihi ve edebi pek çok makaleyle geçmişimize ve geleceğimize ışık tutmuştur.

Türklük ve Türk Birliği için yaşayan Hüseyin Nihal Atsız , 11 Aralık 1975′te vefat etti.

Paylaş

Benzer İçerik

Yorum Gönder

Gönder

*