24092018Başlıklar:
KARDEŞLİĞİMİZ'İN 14. YILI KUTLU OLSUN!Fırat Reis İçin Gıyabi Cenaze NamazıFırat ÇakıroluUYGUR KARDEŞLERİMİZ TÜRKİYE'YE GELSİN!MERSİN ÜLKÜ OCAKLARI İL BAŞKANI SN. HÜSNÜ DOĞAN'DAN 300 UYGUR TÜRKÜ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA!

ORTAK TÜRK BAYRAĞI

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye`nin oluşturduğu Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) bayrağı kabul edildi.

Bilindiği üzere Türk Konseyi`nin Sekretaryasına Dair Evsahibi Ülke Anlaşması`nda ortak bayrak konusuna da değinilmiş ve “Türk Konseyi bayrağı ve amblemi binalar ve müştemilat üzerinde ve resmi amaçlar için kullanıldığında ulaşım araçları üzerinde sergilenecektir” ifadeleri kullanılmıştı.

Türk Konseyi Genel Sekreteri Halil Akıncı, Bişkek zirvesinde birçok önemli konularda anlaşmaya varıldığını ifade etti. Akıncı, Türk Konseyi bayrağının kabul edildiğini de açıkladı.

Kabul edilen ortak bayrağı anlatan Akıncı “Bayrağın ana rengi mavi olacak. Bu Kazakistan’ın bayrağı. Ortada yerleşecek olan hilal ise Türkiye’yi temsil edecek. Ay üstünde Azerbaycan bayrağındaki yıldız olacak. Hilalin dış kısmını ise Kırgızistan bayrağının güneş ışını kaplayacak.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da bayrağın kabulünü Türk Konseyi’nin kurumsallaşması adına yeni bir adım olarak değerlendirdi. Davutoğlu, “Bu bayrak, Türkçe konuşan halkları daha da yakınlaştıracak.” dedi.

Paylaş

Benzer İçerik

Yorum Gönder

Gönder

*

code